Czemu służy miód rzepakowy? Miód rzepakowy charakteryzuje się słodkim smakiem i bardzo jasną barwą, która po krystalizacji staje się prawie biała. Jest to jeden z miodów o największej produkcji w moim kraju i bardzo lubiany przez konsumentów. Jakie są jego prozdrowotne właściwości?
Czym charakteryzuje się miód rzepakowy?
Miód rzepakowy https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Rzepakowy/19 Moje Miody produkowany jest na przełomie kwietnia i maja, jest to więc jedna z najszybszych produkcji po feriach zimowych dla uli. Co ważne, z płynnej pasty zmienia się w miękisz w stosunkowo krótkim czasie. Oznacza to, że przechodzi proces krystalizacji w ciągu kilku dni od pobrania. Czasami ten miód krystalizuje w ulu. Należy jednak pamiętać, że krystalizacja jest procesem całkowicie naturalnym i nie wpływa na właściwości miodu. Ze względu na wysoką zawartość cukru na wierzchu tworzą się małe kryształki, które nie wpływają na smak.
Alergia na miód rzepakowy
Niektóre rodzaje miodu pomagają w sezonowych alergiach – podobnie jak miód rzepakowy, który charakteryzuje się szczególną rolą w tym zakresie. Otóż regularne spożywanie miodu rzepakowego może zmniejszyć objawy alergii na pyłki rzepaku. W konsekwencji kolejne okresy kwitnienia nie są tak długotrwałe u alergików. Alergie na pyłki rzepaku zwykle objawiają się katarem siennym, łzawieniem oczu lub uporczywym kaszlem. Jednak miód rzepakowy powinien być spożywany przez cały rok, aby chronić nas w sezonie pylenia.
Właściwości prozdrowotne miodu rzepakowego
Miód rzepakowy może pomóc złagodzić alergie, ale ma wiele innych właściwości prozdrowotnych, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim zawiera dużą ilość substancji o działaniu antybiotycznym, dzięki czemu dobrze reaguje na pierwsze objawy sezonowych infekcji. Miód rzepakowy pomaga w walce z przeziębieniem, grypą czy infekcjami górnych dróg oddechowych. Ponadto działa odtruwająco, wspomagając tym samym pracę wątroby i układu pokarmowego.
Udowodniono, że miód https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Akacjowy/20 rzepakowy jest bardzo pomocny w leczeniu zgagi i refluksu żołądkowego. Lekarze zalecają spożywanie przez osoby ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia. Miód rzepakowy pomaga złagodzić objawy zaburzeń związanych z układem moczowym – nerek, pęcherza moczowego czy cewki moczowej. Wykazano również, że miód rzepakowy wspomaga leczenie depresji. Powinny go spożywać osoby cierpiące na chroniczny stres i prowadzące przemęczony tryb życia.
Miód rzepakowy charakteryzuje się dużą zawartością cukrów prostych oraz stosunkowo wysokim indeksem glikemicznym. Jest kaloryczny, więc dostarcza nam energii na krótki czas. Warto po nią sięgać, gdy czujemy się zmęczeni i brakuje nam sił. Będzie idealnym zamiennikiem czekolady, batonów czy innych niezdrowych przekąsek. Tymczasem miód rzepakowy nie powinien być spożywany przez diabetyków – o ile ten specyfik nie zaszkodzi, o tyle spożywanie dużych ilości miodu może powodować znaczne wahania poziomu cukru we krwi. Te z kolei stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia.
Miód rzepakowy dla urody
Miód rzepakowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych, ale należy pamiętać, że jest on również chętnie wykorzystywany do celów kosmetycznych. Znajdziemy go przede wszystkim w kremach i balsamach do ciała. Łagodzi podrażnioną skórę i głęboko ją nawilża. Miód rzepakowy może być również dobroczynnym składnikiem szamponów, zwłaszcza tych o działaniu przeciwłupieżowym.
Dodatkowo odżywia włosy, dlatego często znajdujemy go w składnikach kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak maseczki do twarzy. Miód rzepakowy https://mojemiody.pl/ jest również często stosowany przez osoby z trądzikiem lub bliznami potrądzikowymi. Delikatnie rozjaśnia cerę, poprawiając tym samym cerę. Jednocześnie odżywia, wygładza i nawilża, czyli dokładnie to, czego potrzebuje skóra trądzikowa. Pamiętaj, że kosmetyki na bazie miodu rzepakowego możesz przygotować w domu. Do tego oczywiście należy użyć prawdziwego miodu, jak również naturalnych dodatków. Domowe kosmetyki są zdrowsze i lepiej się wchłaniają, ale mają stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia. Dzięki temu lepiej jest przygotowywać małe porcje, dzięki czemu nie będziesz musiał zajmować się nimi później.
Gdzie mogę kupić prawdziwy miód rzepakowy?
Nie będziemy mieć większego problemu z zakupem miodu rzepakowego. Dostępny w prawie wszystkich większych supermarketach. Jednak powinniśmy skupić się głównie na jego składzie i kolorystyce. Prawdziwy miód jest zwykle w pełni skrystalizowany po zakupie, więc powinien być kremowy i prawie biały. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy produkty najwyższej jakości bez sztucznych dodatków, kupujemy miód wyłącznie ze sprawdzonych pasiek bezpośrednio od pszczelarzy. Dobry miód można kupić nie tylko w stałych punktach, ale także w dobrych sklepach internetowych.