Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną w zakresie kosmetologii, która zajmuje się na co dzień profilaktyka oraz leczeniem stóp. W naszym kraju coraz częściej zaczynamy korzystać z usług świadczonych przez podologów, dlatego warto będzie nieco lepiej zapoznać się ze specyfiką ich pracy. Warszawa dobry podolog: na czym dokładnie ona polega i kiedy warto się będzie skonsultować z podologiem?
Kim jest tak naprawdę podolog
Aby precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, w rzeczywistości należy rozpocząć od tego, kim owy podolog Warszawa nie jest? Nierzadko bowiem profesja ta mylona jest z innym zawodem, a mianowicie kosmetyczką, kosmetologiem, podologiem czy nawet patologiem. Słowo podolog wywodzi się bezpośrednio od dwóch słów greckich: logia (nauka) oraz podo (stopa), które razem tworzą termin oznaczający naukę o stopach. Specjaliści w tejże dziedzinie zajmują się zatem różnymi schorzeniami nóg oraz stóp, zapewniając nam nie tylko lecznicze zabiegi, ale również te o charakterze pielęgnacyjnym.
Podolog – jak można nim zostać?
Osoby, które zechcą stać się specjalistami w takiej dziedzinie, zdobywać mogą podologiczną wiedzę za sprawą niżej wymienionych sposobów kształcenia:
- szkolenia, warsztaty i kursy (znajdujące się w ofercie posiadających doświadczenie podologów z naszego kraju, jak i za granicy, jak również hurtowni oraz sklepów ze sprzętem podologicznym), zjazdy tematyczne i konferencje,
- studia podyplomowe z podologiczną specjalnością,
- studia licencjackie z ukierunkowaniem na szeroko rozumianą podologię.
W naszym kraju profesja ta cieszy się dosyć sporym zainteresowaniem. Już z początkiem roku 2017, ilość podologicznych gabinetów była szacowana na ponad tysiąc, a popyt na usługi podologiczne ciągle wzrasta.
Podolog – czym się zajmuje?
Wszystkim tym, co martwi potencjalnego pacjenta i równocześnie tyczy się nóg oraz stóp. Gabinety podologiczne są miejscami, gdzie poza odpowiednią diagnostyką, wywiadem zdrowotnym, jak i wiedzą odnośnie dotykającej nas przypadłości, poddać się można pedicure leczniczemu. Będzie to zabieg pedicure połączony z procesem leczniczym patologicznych zmian w obrębie naszych stóp.
Podolodzy zajmują się odciążeniem problematycznych oraz bolesnych zmian w obrębie skóry pacjentów.
Nie tylko opatrują skutki (czyli zmiany), ale także dbają o diagnozowanie przyczyn powstałych przypadłości. Dobierają odpowiednią terapię i prowadzą współpracę z medykami z różnorodnych dziedzin. Konsultują własnych pacjentów z fizjoterapeutą, ortopedą, chirurgiem, diabetologiem, dermatologiem, flebologiem, a bardzo często z technikami zajmującymi się przygotowaniem indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Nie bez przyczyny w artykule tym znajduje się tak spora ilość terminów medycznych: profesja podologa to zawód około medyczny, a stan zdrowia naszych stóp zależny jest od prawidłowości procesu leczniczego. Dlatego bardzo istotne są: postawienie odpowiedniej diagnozy, terapia, jak i konsultacje z lekarzami różnych specjalności. Umożliwia to holistyczne przeanalizowanie każdego z problemów, a ich sukces zależny jest w sporej mierze od podejścia indywidualnego.
Kiedy powinniśmy się zgłosić do podologa?
Tak naprawdę za każdym razem, kiedy w obrębie naszych stóp pojawiają się niepokojące nas zmiany. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia naszych stóp, zawsze możemy wybrać się do gabinetu na konsultację. Nie trzeba się bać takiej wizyty.
W czym może pomóc nam podolog?
W gabinecie podologa diagnozuje się przypadłości, takie jak nadmiernie pocące się stopy, łuszczące się albo pękające stopy, zrogowacenia, modzele, zmiany w obrębie płytek paznokciowych, nagniotki, odciski oraz wrastające paznokcie.
- wrastające paznokcie – stosuje się tutaj metodę Arkady, różnego typu klamry, tamponady, rekonstrukcję paznokcia albo kilka z tych metod równocześnie. Miejmy zawsze na uwadze, iż usuwanie paznokci przez lekarza chirurga, jest naprawdę ostatecznością,
- odciski, modzele, nagniotki – ich usuwanie to zabiegi mające bardzo podobny do siebie terapeutyczny przebieg. Każdy spośród tychże kłopotów, stanowi odpowiedź skóry na nieprawidłowości będące rezultatem nieodpowiedniego przetaczania stóp, źle wybranego obuwia, jak i anatomii ciała danego pacjenta. W sytuacji, kiedy dojdzie do pojawienia się takich zmian, trzeba się koniecznie skonsultować również z fizjoterapeutą, jak i technikiem robiącym wkładki na indywidualne zamówienie,
- kiedy uda się dam zauważyć niepokojące nas zmiany struktury albo koloru paznokci, wówczas także dobrym pomysłem będzie wizyta u podologa. Właściwie przeprowadzona rekonstrukcja paznokci, wzmocnienie ich płytek właściwą masą, przeprowadzenie mikologicznego oraz bakteriologicznego badania, czy też wskazanie właściwej pielęgnacji w domu, zdecydowanie ma wpływ na poprawę kondycji paznokci,
- łuszczenie się skóry, zrogowacenia, nagniotki, pękające pięty również nie stanowią powodu do wstydu. Jeżeli mierzymy się z którymkolwiek z wymienionych problemów, warto abyśmy odwiedzili gabinet podologa i mogli się cieszyć dzięki temu zdrowymi stopami.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kerpro sklep podologiczny |
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1 |
01-882 Warszawa |
223546332 |
www.kerpro.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |