Co to są magazyny energii? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym w praktyce cechują się magazyny energii? Takie urządzenia są obecnie coraz popularniejsze. Nie jest to przypadkowe. Wszak nowoczesne magazyny energii mają po swojej stronie wiele zalet. Jak one działają w praktyce? Dlaczego warto się na nie zdecydować? W naszym poradniku znajdują się także wskazówki dotyczące tego, czym kierować się w czasie zakupów.
Na jakiej zasadzie działają magazyny energii?
Dlaczego obecnie coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne magazyny energii? Za co one odpowiadają? Odpowiedź jest tak naprawdę ukryta w samej nazwie. Po prostu tego typu urządzenia służą przede wszystkim do magazynowania wyprodukowanej energii. Pochodzącej np. z odnawialnych źródeł. Aktualnie nie brakuje osób, które decydują się na instalacje fotowoltaiczne. Pewien kłopot polega na tym, że np. w lecie wytwarza się bardzo dużo energii – ze względu na świetne warunki atmosferyczne.
Z kolei w zimie jest już z tym o wiele większy problem. Właśnie dlatego świetnie na tym polu sprawdzają się magazyny energii. Wykorzystuje się tutaj akumulatory. Są to specjalne ogniwa wtórne. Warto zaznaczyć, że mogą być one bez problemu użytkowane wielokrotnie. Chodzi zaś o kolejne cykle ładowania prądem elektrycznym. Na rynku znajdują się modele, które przechowują zmagazynowaną energię w postaci substancji chemicznej. Co dzieje się, jeśli zajdzie potrzeba, aby z niej skorzystać? Nie musisz się o nic obawiać. W końcu nowoczesne magazyny ponownie przekształcają energię. Dzięki temu będziesz mógł ją swobodnie spożytkować. W domu, czy Twojej firmie itd.
Dlaczego warto zdecydować się na magazyny energii?
Popularność urządzeń odpowiadających za skuteczne magazynowanie energii jest naprawdę duża. Nie powinno to jednak dziwić. Warto wiedzieć, że nowoczesne magazyny energii bardzo przydają się w praktycznym zastosowaniu. Są one wybierane przez Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Wspominaliśmy o instalacjach fotowoltaicznych. Są one przydatne, aczkolwiek można tutaj wyodrębnić pewne wady. Na szczęście są one eliminowane przez nowoczesne magazyny energii. Np. w okresie letnim instalacje fotowoltaiczne produkują sporo energii. To normalne. W końcu wtedy nie brakuje słońca oraz wysokich temperatur.
Nadwyżki z wyprodukowanej energii są przesyłane prosto do sieci energetycznej. Można z nich skorzystać, kiedy panele nie wytwarzają energii. Wiąże się to jednak z pewnymi kosztami. Chodzi bowiem o to, że zakłady energetyczne za przechowywanie energii pobierają od 20% do 30% z nadwyżek. Nie da się ukryć, że przez to jesteśmy na tym stratni. Jeśli będziesz posiadał magazyny energii, to tego unikniesz. W końcu wyprodukowana energia trafi do urządzeń wyposażonych w specjalne akumulatory. Na skutek tego możesz swobodnie korzystać z nadwyżek.
Wtedy, kiedy instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają energii (np. w okresie nocnym, w zimie). To ważna kwestia. Warto bowiem wiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne są dobierane pod kątem średniego zużycia prądu z minionych lat. Jeśli jednak teraz zużycie jest większe albo akurat było kilka miesięcy cechujących się mniejszym nasłonecznieniem, to wówczas trzeba liczyć się z pewnymi dopłatami (uwzględniając okresy rozliczeniowe). Dzieje się tak m.in. z tego powodu, gdyż zakłady energetyczne pobierają wspomniane od 20% do 30% z nadwyżek.
W innej sytuacji można byłoby uniknąć dodatkowych opłat. Jeśli zatem ktoś chce zaoszczędzić pieniądze, to warto zainwestować w nowoczesne magazyny energii.
Korzyści nie tylko finansowe
Co powoduje, że coraz więcej osób chętnie decyduje się na magazyny energii? Nie są to tanie urządzenia. To fakt. Szczególnie biorąc pod uwagę magazyny energii od renomowanych producentów. Druga strona tego medalu jest jednak taka, że dzięki nim można nie tylko odpowiednio zainwestować swoje pieniądze. Taka inwestycja będzie się zaś szybko zwracała. Ponadto możesz liczyć na uniezależnienie się od zakładów energetycznych. Nie będą Ci straszne np. przerwy w dostawie prądu.
W końcu będziesz posiadał energię nawet wtedy, kiedy nie będzie jej w danym momencie w sieci. Ma to zaś spore znaczenie. Np. dla osób, które pracują zdalnie. A przez koronawirusa takich ludzi jest z miesiąca na miesiąc coraz więcej. Przede wszystkim magazyny energii to świetne rozwiązanie dla osób mających własne firmy, zmechanizowane zakłady produkcyjne, czy gospodarstwa rolne.
Jakie magazyny energii wybierać?
Pamiętaj, by nie podejmować tutaj zbyt pochopnych decyzji. Wszystko musi być bowiem odpowiednio przemyślane. Należy zdecydować się na takie magazyny energii, które będą pasowały do instalacji fotowoltaicznej. Musisz zatem zwracać uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Chodzi o to, by wybrane przez Ciebie sprzęty mogły swobodnie magazynować nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej.
Zwracaj uwagę na mobilność. Tak samo, jak na ochronę akumulatorów, by nie zostały one uszkodzone. Dobrze jest także wybrać uniwersalne magazyny energii. Na skutek tego będziesz mógł je zastosować w domu, biurze, czy zakładzie produkcyjnym…