Co to są badania geotechniczne? Badania geotechniczne są bardzo istotne dla inwestorów – zarówno prywatnych, jak i firm zainteresowanych wydobyciem złóż. Tego rodzaju prace wykonywane są przez specjalistyczne firmy, których domeną są m.in. badania geologiczne, badania gruntów, wykonywanie odwiertów, geologia kopalniana i poszukiwanie złóż. Co to są badania geotechniczne? Kto powinien w nie zainwestować? Na czym polegają badania złożowe? Jakie złoża w Polsce są obiektem badań geotechnicznych?
Badania geotechniczne działki
Badania geotechniczne często kojarzą się z ekspertyzą gleby i wód gruntowych, przed posadowieniem budynku lub budową przydomowej oczyszczalni ścieków http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/obsluga-geotechniczna-budowy.html. W takiej sytuacji niezwykle przydatna jest opinia geotechniczna, która pozwoli określić m.in. wielkość fundamentów, sposób ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz przepuszczalność gruntów w miejscu planowanej oczyszczalni. Warto zainwestować w takie badania, bo niejednokrotnie pozwalają one na znaczne oszczędności oraz uniknięcie przykrych niespodzianek na etapie realizacji projektu.
Takimi niespodziankami może być przykładowo natrafienie na grunty nie nadające się do posadowienia obiektu lub zalewanie piwnic przez wody gruntowe. Niekiedy okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest wykonanie badań geotechnicznych działki przed jej zakupem. Taka ekspertyza daje z góry odpowiedzi na wiele pytań, takich jak np. jaki jest poziom wód gruntowych i czy możliwe jest podpiwniczenie budynku. W sytuacji, jeśli parametry techniczne gruntu okażą się niekorzystne, można zawczasu zrezygnować z zakupu nieruchomości.
Badania geologiczne złóż
Wyspecjalizowane firmy geologiczne, poza badaniami geotechnicznymi gruntów, oferują także prace geologiczne związane z poszukiwaniem i badaniem złóż, a także ich dokumentacją. Dotyczy to złóż ciekłych, stałych, jak i gazowych. Celem tych działań jest odkrycie złoża, określenie wielkości i jakości surowca, głębokości zalegania, parametrów i sposobu wydobycia oraz wycena zasobów. W tym celu firmy geologiczne wykorzystują najnowocześniejsze metody i technologie, takie jak badania geofizyczne, sejsmiczne, magnetometryczne, elektrometryczne, radiometryczne, metody górnicze i wiertnicze oraz badania laboratoryjne.
Niezbędny przy tym jest profesjonalny sprzęt geotechniczny do wykorzystania w terenie, w tym sondy, wiertnice i płyty dynamiczne. Po pobraniu próbek z terenu są one badane w najnowocześniejszych laboratoriach. Na podstawie zgromadzonej wiedzy, której efektem jest szczegółowa dokumentacja złóż, inwestor może podjąć właściwą decyzję, dotyczącą zaangażowania środków finansowych i starania się o koncesję na wydobycie surowca.
Wydobywa się bowiem tylko te złoża, których eksploatacja jest opłacalna ekonomicznie. Złoża niewielkie, o słabej jakości, położone na dużych głębokościach są zazwyczaj pozostawiane bez eksploatacji. Geologiczne badania złożowe kończą się opracowaniem technicznej koncepcji wydobycia, z uwzględnieniem kwestii opłacalności i bezpieczeństwa. Tak więc, decydując się na badania geotechniczne złóż, inwestor otrzymuje odpowiedź na wiele pytań, jak również wsparcie eksperckie na etapie eksploatacji złoża.
Jakie złoża w Polsce są przedmiotem badań geotechnicznych?
Realizujące badania złóż firmy mają w Polsce duże pole do aktywności. Nasz kraj ma bogate złoża surowców naturalnych i sięgającą wiele wieków wstecz tradycję ich wydobycia. Przy tym, nie chodzi tutaj wyłącznie o wydobycie węgla kamiennego, ale wielu innych bogactw. Poza węglem kamiennym, w Polsce wydobywa się w dużych ilościach węgiel brunatny. Bardzo cenne złoża to rudy miedzi, które – jak się szacuje – powinny wystarczyć jeszcze na około 50 lat eksploatacji.
Firmy geologiczne poszukują również złóż rud cynku, żelaza i ołowiu. Są one pożądanym surowcem, ze względu na mnogość zastosowań w przemyśle, stosunkowo niskie koszty wydobycia oraz niezbyt głębokie pokłady. Dużą popularnością cieszą się również inne metale, takie jak tytan oraz metale ziem rzadkich, które są wykorzystywane m.in. przy produkcji smartfonów. Kilka lat temu, przy okazji badań geologicznych nad gazem łupkowym, odkryto na Mazurach ślady istnienia takich złóż. Do poszukiwanych na terenie Polski surowców mineralnych zalicza się także gaz ziemny i ropa naftowa.
Aktualnie wydobywa się niewielkie ilości tych surowców, pomimo że cały czas trwają prace poszukiwawcze nowych złóż, m.in. na Morzu Bałtyckim. Okazuje się, że Polska jest potentatem w zakresie wydobycia siarki i zajmuje tutaj pierwsze miejsce na świecie. Jednak, tym co najbardziej rozpala emocje jest poszukiwanie złóż złota. Od 2016 roku trwają prace poszukiwawcze pokładów złota w Sudetach, w rejonie Mikołajowic. Czynione są już starania w kierunku eksploatacji kruszcu. Dotychczasowe badania geologiczne tych złóż wskazują, że może to być pierwszy od dziesiątków lat przypadek, kiedy wydobycie złota będzie opłacalne.
Jak widać, na terenie Polski istnieje duży potencjał dla poszukiwania i badań złóż naturalnych. Bez szczegółowych badań geotechnicznych nie jest możliwe oszacowanie wielkości zasobów, głębokości pokładów oraz tego, czy eksploatacja będzie opłacalna.