Spośród wielu technologii ekologicznych dotyczących ogrzewania większość z nich stanowi formę inwestycji. Po co stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Charakteryzują się wyższym kosztem początkowym, żeby doprowadzić ostatecznie do osiągnięcia zysków. Do tej kategorii możemy zaliczyć choćby instalację pompy ciepła, fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych. Kolejnym aspektem, który wyróżnia te rozwiązania, jest brak potrzeby obsługi tych urządzeń.
Podobnie wygląda to w kwestii technologii, która zostanie opisana w ramach tego artykułu. Jest ona powiązana z ciepłem, pomimo tego, że bezpośrednio nie przyczynia się do jego powstawania. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala za to ponownie wykorzystać powietrze, które w innym wariancie powinno zostać po prostu wyprowadzone z budynku. Jest to kolejne rozwiązanie, które należy do kategorii ekologicznych, a jednocześnie jest efektywne pod względem finansowym. Ponadto posiada również dodatkowe zalety. Właśnie ta kwestia zostanie dokładniej opisana. Z jakimi zaletami wiąże się wykorzystanie tej technologii?
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Zanim przejdziemy do zalet tej technologii, warto skupić się na samej zasadzie działania. Pozwoli ona lepiej zrozumieć zyski, które wiążą się z jej zastosowaniem, a ponadto wytłumaczą również inne kwestie. W uproszczeniu system rekuperacji składa się z rekuperatora, systemu orurowania, czerpni i wyrzutni. Ponadto ten pierwszy element składa się z różnych innych podzespołów. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują wentylatory oraz wymiennik ciepła. Czerpnia jest elementem do pobierania powietrza z zewnątrz. Wyrzutnia służy do wyprowadzania powietrza, które powinno być usunięte z pomieszczenia. Wentylatory służą do wywołania ruchu powietrza w systemie. To one stanowią napęd całego systemu. Wymiennik ciepła jest z kolei elementem ważnym z finansowego punktu widzenia. To właśnie tutaj dochodzi do wymiany energii pomiędzy powietrzem wyprowadzanym i nawiewanym. Najczęściej stosuje się wymienniki przeciwprądowe lub obrotowe.
Po co stosuje się rekuperację?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zawiera kilka poważnych zalet, które sprawiają, że jest to coraz chętniej wybierana technologia. Podstawową zaletą jest właśnie odzysk ciepła. Pojawiają się jednak dodatkowe korzyści. Należy tutaj wymienić doprowadzenie do budynku odpowiedniej ilości powietrza i podwyższanie jego jakości. Ponadto cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest bardzo korzystna w stosunku do oferowanych zalet.
Odzysk ciepła
Ważnym elementem tej technologii jest odzysk ciepła. Powietrze, które powinno zostać wyprowadzone z budynku, musiało zostać wcześniej ogrzane. W takiej sytuacji posiada ono potencjał, który można wykorzystać. Odbywa się to poprzez kontakt z powietrzem świeżo nawiewanym do budynku. Nie odbywa się to bezpośrednio, ale poprzez przeciwprądowy lub obrotowy wymiennik ciepła. Rezultatem jest uzyskanie w domu od razu wyższej temperatury powietrza. Ostatecznie dojdzie do ograniczenia wykorzystania paliwa i tym samym obniżenia kosztów w związku z ogrzewaniem. Najczęściej podaje się, że okres zwrotu tej technologii wynosi od 8 do 10 lat. Sam system prawdopodobnie będzie działał znacznie dłużej, a więc jest to opłacalna technologia. Montaż rekuperacji jest więc korzystny z ekonomicznego punktu widzenia, ale nie jest to jedyna zaleta tego rozwiązania.
Filtrowanie powietrza
Zastosowanie wentylacji mechanicznej prowadzi do osiągnięcia w budynku powietrza wyższej jakości. W jaki sposób się to odbywa? Jednym z elementów całego systemu są również filtry. Stanowią one barierę dla dużej części zanieczyszczeń. Rezultatem będzie oddychanie wyższej jakości powietrzem przez domowników. Jest to niepomijalna zaleta, którą należy zestawić obok kwestii finansowych. Może okazać się, że po latach docenimy tę kwestię zarówno poprzez swój przykład, jak i bliskich, którzy będą z nami mieszkać. Filtry stanowią przewagę w stosunku do wentylacji grawitacyjnej.
Optymalna ilość powietrza
Wentylacja mechaniczna pozwala znacznie dokładniej określić, ile powietrza rzeczywiście dostanie się do budynku. Jest to kolejna kwestia, która nie może zostać zrealizowana przez tradycyjne podejścia. W dodatku możliwość sterowania w tej kwestii pozwala dostosować się do wymogów, ale również preferencji użytkowników. Jednocześnie nie ma potrzeby otwierania okien na potrzeby wietrzenia. To może okazać się zaletą w lecie, gdy nie chcemy, żeby ogrzanie powietrze w nadmiarze dostawało się do domu.
Pozostałe zalety wentylacji mechanicznej
Poprzednie trzy kwestie są najważniejsze i to na tej podstawie dokonuje się wyboru systemu rekuperacji w domu bądź w mieszkaniu. Nie zmienia to faktu, że można znaleźć dodatkowe zalety tego rozwiązania. Przykładowo filtry stanowią również barierę dla owadów. Będzie to szczególnie istotne w przypadku budynków, które zlokalizowane są w pobliżu cieków wodnych. W takiej sytuacji ważne może być wyeliminowanie problemu komarów. Ponadto omawiana technologia skutecznie komponuje się z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła. Nie ma jednak potrzeby korzystania z tego, żeby cieszyć się zaletami wentylacji mechanicznej. Ostatecznie jest to więc bardzo ciekawa technologia, która z czasem będzie stawała się coraz istotniejsza.