Zalety badań geotechnicznych: czy warto zlecić opracowanie geotechniczne? Jeśli tak, dlaczego? Z punktu widzenia prawa budowlanego wykonanie tej usługi jest bardzo ważne, ale nie tylko. Czy zatem przed wybudowaniem domu i każdego budynku podpiwniczonego wymagane jest wykonanie odpowiednich badań geotechnicznych? To technik geotechnik określa stan wody. Bada również fluktuację tej warstwy, która jest bardzo ważna dla posadowienia fundamentu.
Piwnice i kwestie geotechniczne
Jeśli projekt domu przewiduje podpiwniczenie, przed zakupem konkretnej działki należy ustalić warunki wodno-gruntowe. Dlaczego? W rezultacie może nie być możliwe zbudowanie piwnicy. Nie opłaca się budować piwnic, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki. Jest to zadanie bardzo trudne technicznie i wiąże się z wysokimi kosztami. Może się również okazać, że działka ma nieprzepuszczalne podłoże i dlatego często na jej powierzchni występuje stojąca woda. Wtedy warto pomyśleć o odpowiednim odwodnieniu terenu.
W celu dokładnego określenia warunków wodno-gruntowych placu budowy należy skontaktować się z profesjonalną firmą geotechniczną lub geologiczną. Firma powinna wykonać kilka odwiertów, na podstawie których należy określić liczbę i rodzaj warstw gruntu oraz poziom wód gruntowych. Poziom wód gruntowych nie jest stały. Zmienia się przez cały rok. Dlatego: najwyższa jest zwykle wiosną, a najniższa latem.
Wiarygodność wyników geotechnicznych
Badania geotechniczne powinny być jak najbardziej wiarygodne. Są to czasy, które wskazują położenie budynku i obrys budynku. Technicy geotechniczni będą wiercić otwory w tych miejscach. Powoduje to również niższe koszty, ponieważ jest mniej odwiertów do wiercenia. Jeśli jednak nie jest znana lokalizacja przyszłego domu, warto przewiercić całą działkę. Badanie pokaże, gdzie najłatwiej jest zbudować fundamenty, a gdzie trudniej. Płacąc więcej za badania geotechniczne, zmniejsza się koszt budowy domu. Im więcej studzienek, tym dokładniejszy pomiar. Najmniejsze otwory wierci się po trzy na przecięciu narożników i przekątnych budynku. W przypadku domów podpiwniczonych głębokość wiercenia wynosi od 3 do 6 metrów. W przypadku domów bez podpiwniczenia wystarczająca jest głębokość 3 m.
Ile kosztuje badanie inżynierii geotechnicznej?
Koszt takich badań to koszt wiercenia i waha się od 100 do 150 zł/m. Ceny różnią się w zależności od kraju. W cenę wliczona jest również dokumentacja geotechniczna. Firma prowadzi badania w ciągu godziny lub najwyżej dwóch. Dokumentacja trwa od jednego do dwóch tygodni. Niniejszy dokument podzielony jest na trzy egzemplarze papierowe i wersję elektroniczną.
Rekordowe badania geotechniczne
Część opisowa i graficzna dokumentacji. Dokumentacja opisowa musi zawierać mapę z lokalizacją odwiertów i odpowiednimi przekrojami geotechnicznymi. Ponadto dokumentacja musi zawierać wnioski i szczegółowe zalecenia dotyczące wykonania fundamentów budynku oraz sposobu ich uszczelnienia.
Ponadto dokumentacja musi zawierać opis istniejącej sytuacji jakościowej wód, tj. informacje o głębokości występowania wód podziemnych oraz przewidywania wahań poziomu wód. Muszą być również dostępne informacje geotechniczne dotyczące warstw gruntu (głębokość zalegania, grubość warstwy). Należy również skomentować możliwości odwodnienia gruntu oraz sposoby zabezpieczenia skarp i wykopów.
Część graficzna dokumentacji zawiera szczegółowe plany działki. Wskazano na nim punkty i linie wierceń przekroju geotechnicznego oraz możliwe miejsca wykopów, przekrój geotechniczny z określoną warstwą gruntu. Geotechnicy powinni również określić rodzaj warstwy i warunki gruntowe, podać symbole geotechniczne oraz wskazać poziomy wód gruntowych.
Zalety badań geotechnicznych
Dlatego bardzo przydatną usługą są specjalistyczne badania geotechniczne. Pomagają zdecydować, gdzie postawić dom i czy piwnica ma sens. Ponieważ w okolicy mogą wystąpić problemy z odwodnieniem, warto również wykonać takie testy, aby odwodnienie było skuteczne. Badania to jednak nie wszystko. Warto zajrzeć do domów sąsiadów, do rynien, zobaczyć ile jest w nich wody i czy są drożne. Możesz także zajrzeć do studni, jeśli są w okolicy. Wtedy będziesz wiedział jaki jest poziom wody.
Podobnie zwracaj uwagę na pobliskie zbiorniki wodne i pobliskie rośliny. Olcha wskazuje na wysoki poziom wód gruntowych. Z drugiej strony sosny prawie zawsze wskazują, że teren nie jest mokry. Jednak obserwacja nie powinna być ostateczną oceną. Należy zawsze pamiętać, że sam grunt jest środowiskiem bardzo zmiennym i zdecydowanie niejednorodnym. Warto więc mieć na uwadze, że np. zupełnie inne warunki wodno-gruntowe mogą powstać kilka metrów od pola testowego.