Radca prawny – kim jest i jakie sprawy prowadzi? Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się większości z nas, że korzystanie z porad prawników to pewna nadgorliwość. Zdarzały się oczywiście chwile, gdy udanie się do radcy prawnego czy adwokata było absolutnie niezbędne. Jednak w wielu kwestiach ograniczyliśmy się do informacji zdobytych w internecie, albo porad osób, które wcześniej znalazły się w podobnej sytuacji. Tymczasem profesjonalne porady prawne mogą okazać się kluczem do naszego sukcesu, a czasem ostatecznym ratunkiem przed czymś, co na zawsze może wpłynąć na nasze dalsze życie…
Długa droga do tytułu radcy prawnego
Warto wziąć pod uwagę, że zostanie radcą prawnym wymaga zdobycia szerokiej wiedzy i wielu umiejętności. Nie każdy, kto skończył studia prawnicze może tytułować się radcą prawnym. Ukończenie prawa i obrona pracy magisterskiej to dopiero początek drogi, jaką pokonać muszą osoby pragnące pracować w tym zawodzie. Niezbędne jest ukończenie również aplikacji radcowskiej. Jest to specjalistyczna praktyka dla absolwentów studiów prawniczych, która ma na celu przygotowanie do wykonywania zawodu radcy prawnego. Co niezwykle istotne, dostanie się na aplikację radcowską nie należy do łatwych zadań. Wymagane jest najpierw uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu konkursowego (którego zasady określa specjalna ustawa). Egzamin przeprowadzany jest tylko raz w roku, w tym samym czasie, przez specjalnie do tego wyznaczone komisje egzaminacyjne. Aplikacja trwa trzy lata. Po tym okresie aplikanci podchodzą do państwowego egzaminu końcowego, który przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli egzamin zostanie zaliczony, aplikant trafia na oficjalną listę radców prawnych.
Czym zajmuje się radca prawny?
Zastanawiając się czym zajmują się osoby na stanowisku radcy prawnego można dojść do wniosku, że ich zakres działań – pomocy prawnej jest niezwykle szeroki. Przede wszystkim radca prawny udziela rozmaitych porad prawnych. Może również sporządzić profesjonalną, pisemną opinię prawną we wskazanej przez klienta sprawie. Ponadto może reprezentować swoich klientów w sądzie lub przed urzędami czy innymi organami administracji publicznej.
Sprawdź również:
- https://klimkowski-kancelaria.pl/298/kancelaria-prawna-bydgoszcz
- https://klimkowski-kancelaria.pl/310/prawnik-torun
Jakie sprawy prowadzi radca prawny?
Radca prawny posiada bardzo szeroki zakres usług. Często jest najlepszym doradcą w sprawach cywilnych, np. kwestiach spadkowych, związanych z dziedziczeniem, nabyciem lub utratą własności, wierzytelnościami, umowami związanymi z najmem lub dzierżawą. Radca prawny to także odpowiednia osoba do opiniowania i reprezentowania interesów klienta w przypadku rozmaitych umów bankowych czy agencyjnych.
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych to także działka, którą z powodzeniem zajmują się osoby zatrudnione w kancelarii radcowskiej. Wszelkie kwestie związane z ustanowieniem stosunku pracy, wynagrodzeniami, ale i świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mogą zostać poprowadzone przez radcę. Dodatkowo warto pamiętać, że również wypadki w pracy jak i spory związane z naruszeniem praw pracowników – to sprawy, które można powierzyć w ręce profesjonalistów, czyli radców prawnych.
Kolejnym aspektem, który często przewija się wśród usług oferowanych w kancelarii radcowskiej są sprawy związane z prowadzeniem spółek, czyli z tzw. prawem spółek handlowych. Powołanie lub likwidacja spółki, ustanowienie osobowości prawnej, upadłość, umowy zewnętrzne spółki. To sprawy, którymi bez wątpienia zająć powinien się radca prawny, który posiada szeroką i aktualną wiedzę w tym zakresie. Kwestie związane z dziedziczeniem, odpowiedzialnością wspólników względem zobowiązań spółki, czy też częste problemy związane z kapitałem zakładowym sprawiają, że wiele spółek decyduje się na zatrudnienie w swoich szeregach prawnika. Czasem jednak wystarczy skorzystać z usług zewnętrznej kancelarii radcowskiej, która w razie potrzeby wesprze działania spółki całym zespołem profesjonalnych radców prawnych.
Nieco rzadziej do radcy prawnego trafiają osoby, które poszukują pomocy związanej z prawem rodzinnym i opiekuńczym. Nadal wiele osób sądzi bowiem, że w kwestiach związanych np. z rozwodem niezbędna jest pomoc adwokata. To błędne przekonanie, ponieważ radca prawny również posiada kompetencje i uprawnienia do prowadzenia spraw związanych z rozwodem, separacją, ustanowieniem kwestii opieki nad dziećmi lub obowiązku alimentacyjnego.
Pojawiają się czasami sprawy, w których szczególnie specjalizują się niektórzy z radców prawnych. Warto zwrócić uwagę na profil działalności konkretnej kancelarii prawnej, jeżeli poszukujemy na przykład pomocy w kwestii prawa ochrony konkurencji i konsumenta, czy prawa własności intelektualnej. To węższe dziedziny, w których nie każda kancelaria się specjalizuje. Dzięki dobremu rozeznaniu i zleceniu sprawy radcy prawnemu, który często prowadzimy podobne postępowania, można mieć pewność, że wszystko zakończy się sukcesem.
W życiu zdarzają się najrozmaitsze sytuacje, które potrafią mocno wpływać na nasze życie. Niektóre z nich wymagają pomocy i profesjonalnej porady prawnej. Radca prawny może pomóc w wielu sprawach związanych zarówno z obszarem życia rodzinnego, pracy, czy mniej standardowych sytuacji które nas spotkały. Zdarza się i tak, że wystarczy raptem jedno spotkanie z prawnikiem, profesjonalna rozmowa i wydanie opinii na nurtujący nas temat, aby zapewnić nam nie tylko niezbędne narzędzie i wiedzę do dalszych działań, ale i bezcenny spokój ducha.
Pomoc | przy | kredycie |
ul. Kaszubska 53/5 |
70-226 Szczecin |
664 954 550 |
www.pomocprzykredycie.pl |
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego |
ul. Saska 7E |
03-968 Warszawa |
511 098 052 |
www.adwokat-seidel.pl |
Klimkowski kancelaria prawna |
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10 |
90-427 Łódź |
42 208 88 42 |
www.klimkowski-kancelaria.pl |
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa |
ul. Kaszubska 53/3 |
70-226 Szczecin |
532 395 444 |
www.odfrankuj.org |