W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z usług fizjoterapeutów. Na jakie kursy może wybrać się fizjoterapeuta? Mimo tego, że fizjoterapia kojarzy się głównie z rehabilitacją po przebytych urazach, kontuzjach, szczególnie w przypadku osób uprawiających sport, to prawdą jest jednak to, że do fizjoterapeuty może udać się każdy z nas. Nawet osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny udać się na wizytę do fizjoterapeuty.
Ważne jest dla fizjoterapeutów to, żeby cały czas się dokształcać oraz poznawać nowe możliwości leczenia. Chyba ciężko jest sobie wyobrazić specjalistę, który nie wzbogaca swojej wiedzy? Dlatego powstało wiele miejsc, które umożliwiają fizjoterapeutom nabywać nową wiedzę praktyczną. Jest wiele możliwości w zakresie szkoleń dla fizjoterapeutów. Tak naprawdę każdy fizjoterapeuta może rozwijać się w kierunku, który go interesuje.
Kurs PNF
PNF, czyli inaczej proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe, to jedna z najbardziej znanych metod terapeutycznych. Jest to koncepcja, która skupia się przede wszystkim na stymulacji utraconych przez pacjenta funkcji w odniesieniu do aktywności codziennej pacjenta. Wykorzystywane są tutaj techniki, które mają na celu stabilizować, rozluźniać i mobilizować pacjenta. Na kursie fizjoterapeuci https://kursy-fizjoterapia.eu/ uczą się jak wykorzystywać technikę PNF w indywidualnej terapii osób z uszkodzeniami układu kostno-stawowego oraz terapii pacjentów neurologicznych. Kurs ten kosztuje około 3000 złotych.
Kurs terapii manualnej
Terapia manualna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem w obrębie narządu ruchu. Chodzi tutaj o leczenie zaburzeń w obrębie stawów, mięśni oraz nerwów. Ukończenie kursu terapii manualnej umożliwi fizjoterapeucie diagnozowanie oraz odnajdywanie zaburzonych struktur w organizmie człowieka za pomocą szczegółowego wywiadu oraz badania. Terapia manualna opiera się głównie na szczegółowym wywiadzie oraz dokładnym badaniu pacjenta. Jest to bardzo istotne, szczególnie w przypadku odwracalnych zaburzeń narządu ruchu. Leczenie polega na zniesieniu dysproporcji między predyspozycjami tkanek do przyjmowania obciążenia, a rzeczywistym obciążeniem. Kursanci zdobywają wiedzę dotyczącą technik terapeutycznych w obrębie poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz kończyn. Tematy praktyczne, które są poruszane na takim kursie związane są między innymi z terapią obwodowego układu neurowego, technikami stawowymi (mobilizacje) oraz technikami manipulacji kręgosłupa. Cena kursu terapii manualnej wynosi około 2000 złotych.
Kurs HVLA
Techniki manipulacyjne HVLA (manipulacje krótkodźwigniowe) to dosyć powszechna metoda leczenia, dlatego kurs HVLA cieszy się popularnością wśród fizjoterapeutów. Techniki te są bardzo trudne do wykonania i niosą ze sobą pewne ryzyko niebezpieczeństwa, ale są również wysoce efektywne. Dlatego wymagają odpowiedniego doświadczenia. Fizjoterapeuci uczą się precyzyjnego skupienia siły w odpowiednim stawie stosując wiele komponentów ruchu. Na kursie fizjoterapeuci zdobywają wiedzę dotyczącą rodzajów HVLA oraz praktycznego stosowania konkretnych technik. W konsekwencji stosowania technik manipulacyjnych HVLA dochodzi do zwiększenia zakresu ruchów u pacjenta. Kurs ten kosztuje około 3000 złotych.
Kurs suchego igłowania
Suche igłowanie, czyli medyczna akupunktura, skupia się przede wszystkim na leczeniu dolegliwości mięśniowo-powięziowych oraz dolegliwości bólowych za pomocą igłowania. Technika ta polega na odpowiednim nakłuciu punktu spustowego za pomocą sterylnych igieł. Na kursie fizjoterapeuta https://kursy-fizjoterapia.info.pl/ zdobywa wiedzę w zakresie anatomii palpacyjnej oraz lokalizacji punktów spustowych. Omawiane są różne techniki igłowania powierzchniowego i głębokiego, a także wskazania i przeciwwskazania do wykonywania medycznej akupunktury. Cena tego kursu wynosi około 1800 złotych.
Kurs kinezjotapingu
Kinezjotaping to technika wykorzystująca taśmę kinezjologiczną. Jest to metoda uzupełniająca dla terapii głównej. Odpowiednie manipulowanie taśmą oraz ich odpowiednia aplikacja zapewniają redukcję bólu, a także przyczyniają się do utrzymania efektów terapii głównych. Kurs kinezjotapingu jest przeznaczony dla fizjoterapeutów, którzy pracują z pacjentami bólowymi lub poruszają się w obrębie ortopedii, traumatologii, pediatrii oraz neurologii. Na kursie fizjoterapeuta zdobywa wiedzę praktyczną w zakresie metodyki naklejania tapów. Poza tym zdobywa ogrom wiedzy teoretycznej w zakresie wskazań i przeciwwskazań do stosowania tej metody, technik oraz możliwości kombinacji technik. Kurs ten kosztuje około 1000 złotych.
Kursy o tematyce pediatrycznej
Wielu fizjoterapeutów decyduje się na kursy fizjoterapii dzieci. Jeśli chodzi o dziedzinę pediatrii to daje ona bardzo duże możliwości rozwoju. Jest wiele kursów, które rozwijają fizjoterapeutę w zakresie wspierania odpowiedniego rozwoju oraz rehabilitacji https://spondylus-rehabilitacja.pl/ dzieci chorych lub z wadami wrodzonymi. Przykładem jest kurs terapii ustno-twarzowej, dzięki któremu fizjoterapeuta potrafi odpowiednio dostosować terapię traktu ustno-twarzowego zgodnie z wiekiem pacjenta. Inne kursy obejmują tematykę związaną między innymi z przygotowaniem dziecka do pionizacji i chodu, rehabilitacją w zaburzeniach rozwojowych oraz terapią manualną.