Firma wykonująca transport drogowy i przewóz towarów może zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym ubezpieczenie obowiązkowe – OC oraz nieobowiązkowe – OCP. Jakie ubezpieczenie OCP? Doświadczeni przewoźnicy mają świadomość, że pierwsza opcja nie jest wystarczająca dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego ich firmy. Dlatego decydują się również na drugą opcję i wykupują ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.
Dlaczego jest to korzystna polisa? Na czas przewożenia ładunku to przewoźnik bierze całkowitą odpowiedzialność za odebrany towar i trwa to do czasu jego dostarczenia do punktu docelowego. Nie posiadając ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.opal.net.pl/ocp-przewoznika-co-to-jest/ w przypadku szkody, pokrycie zobowiązań leżałoby po jego stronie.
Jakie rodzaje ochrony towaru leżą po stronie przewoźnika?
Wymienione wyżej warianty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej są korzystne. Pierwszy obejmuje kierowcę zatrudnionego w firmie transportowej a drugi chroni przedsiębiorcę przed konsekwencjami finansowanymi w wyniku szkody. Przewoźnik wykupując polisę OCP nie jest narażony na pokrywanie powstałych szkód z własnych środków. A mogą one powstać w przypadku nierzetelnego wykonania usługi przewozowej lub jej niewykonania.
Dlaczego firmy transportowe nie wyobrażają sobie wykonywania działalności gospodarczej bez OCP? Przewoźnik dysponujący taką polisą staje się konkurencyjny na rynku usług transportowych, ponieważ zabezpiecza nie tylko swoje interesy, ale również kontrahenta. Jeżeli nie otrzyma on towaru lub nastąpi opóźnienie w jego dostawie może dochodzić odszkodowania.
Gdzie udać się po zakup polisy?
Zgłaszając się do naszej firmy w sprawie wykupu najbardziej optymalnego ubezpieczenia OCP, przeanalizujemy wszystkie czynniki składające się na ostateczną cenę i przedstawimy najkorzystniejsze rozwiązanie. Jak to możliwe? W związku z tym, że OCP nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych, można z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego negocjować zapisy umowy. Ale to już nasze zadanie, wiemy jak rozmawiać i spełnić wymagania naszego klienta. Jakie ubezpieczenie OCP?
Ubezpieczyciel ma do zaproponowania dwa rodzaje ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej przewoźnika a mianowicie:
- OCP krajowe – obejmuje ono firmy świadczące przewóz ładunków tylko na terenie kraju. Odpowiedzialność jest objęta ustawą o prawie przewozowym, ubezpieczyciel podpisując umowę z przewoźnikiem gwarantuje wypłatę odszkodowania zgodnie z jej zapisami.
- OCP międzynarodowe – obejmuje ono firmy świadczące usługi przewozu ładunków poza granicami kraju, czyli w ruchu międzynarodowym. Jakie firmy korzystając z tego typu ubezpieczenia? Wykonujące transport drogowy i przewóz międzynarodowy, odpowiedzialność ujęta jest w CMR, czyli konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów. To, jakie ubezpieczenie OCP powinien wykupić przewoźnik będzie zależało od terytorium, na jakim wykonuje usługi transportowe.
Zobacz również:
- ubezpieczenie oc dla firmy Elbląg https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/elblag/
- ubezpieczenie na życie ranking https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-na-zycie-i-zdrowie/
- polisa oc firmy Piastów https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/piastow/
Czy każda firma transportowa może wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

W przypadku OCP polisę mogą wypić przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przewozu ładunków krajowych i międzynarodowych. Nie wpływa na to wielkość danej firmy, nawet małe podmioty mogą zawrzeć umowę OCP. Zaletą takich polis jest objęcie ubezpieczeniem klientów przewoźnika, ponieważ w przypadku szkody na jego towarze może żądać on od ubezpieczyciela odszkodowania. Z tego powodu, coraz więcej firm korzystających z usług firm przewozowych wymaga od nich OCP.
Co obejmują zapisy umowy ubezpieczeniowej? Odszkodowanie w przypadku kradzieży towaru, jego uszkodzenia podczas transportu oraz zniszczenia. Takie przypadki muszą być zgodne za zapisami umowy, to znaczy, że kierowca zachował wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania przewozu ładunku. Dokładnie oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania w przypadku stwierdzenia, że kradzież czy uszkodzenie towaru nastąpiło w wyniku rażącego niedbalstwa. Co to znaczy? To czyn niedozwolony – niezachowanie wymaganej staranności, lekkomyślne działanie, zaniechanie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie OCP, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania i zaoferujemy optymalne zapisy umowy ubezpieczeniowej.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia?
Dla każdego klienta towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowuje indywidualną umowę. Bazą do wyliczenia składki OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ jest wysokość obrotów firmy netto (rocznych). Większe obroty decydują o większym wymiarze składki. Dla ubezpieczyciela ważne jest ryzyko, czyli rodzaj przewożonego ładunku tzn. jak bardzo jest narażony na zniszczenie czy też kradzież. Do takich towarów należą: alkohol, sprzęt elektroniczny itd. Poza terytorialnością ważna jest również suma gwarancyjna, im wyższa tym składka również będzie wyższa.
W ubezpieczeniu firm wykonujących transport drogowy i przewóz ładunku może pojawić się suma gwarancyjna redukcyjna lub nieredukcyjna. Co to oznacza dla przewoźnika? Redukcyjna – suma gwarancyjna zostanie zmniejszona o koszt wypłaconego odszkodowania. Nieredukcyjna – suma gwarancyjna nie zostanie zmniejszona wskutek wypłaconego odszkodowania (bez względu na jego wysokość). Zadzwoń do nas a spełnimy potrzeby twojego przedsiębiorstwa, uwzględnimy ilość posiadanych samochodów i wskażemy, jakie czynniki powinny znaleźć w zapisie umowy ubezpieczeniowej OCP.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |