Jak zamontować plac zabaw? Wybór sprzętu na plac zabaw to tylko pierwszy krok w procesie planowania. Następnym krokiem jest ustalenie, jak umieścić ten sprzęt razem w sposób, który ma sens dla Twoich szczególnych potrzeb i który działa z Twoim budżetem. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy eksperta od projektowania placów zabaw na tym etapie, aby pomóc Ci zdecydować, które opcje są dla Ciebie najlepsze. Ekspert od projektowania może pomóc ożywić Twój plac zabaw, biorąc Twój szkic lub pomysł i przekształcając go w pełnowartościowy plac zabaw. Podczas składania razem planu placu zabaw dla dzieci, jest kilka elementów, które Twój ekspert projektowy może rozważyć podczas procesu planowania.
Idealny plac zabaw
Zazwyczaj drewno nie jest używane w ogóle, ponieważ drewno pęka i szybko się zużywa. Często unika się również metalu. Rodzaj materiału, który jest najlepszy dla Twojego placu zabaw może zależeć od miejsca zamieszkania i warunków klimatycznych. Niektóre place zabaw są jasne i przyciągają wzrok, podczas gdy inne wtapiają się w otaczający je krajobraz. Niektóre mają wyraźne motywy, takie jak wozy strażackie lub kosmos, podczas gdy inne są przeznaczone do odwołania się do nowoczesnej estetyki. Twój ekspert od projektowania może pomóc Ci określić najlepszy ogólny styl do wykorzystania. Część planowania placu zabaw będzie obejmować wybór sprzętu i podjęcie decyzji o wielkości niektórych obszarów. Na przykład, jeśli więcej dzieci w wieku od 2 do 5 lat będzie korzystać z placu zabaw niż dzieci w wieku od 7 do 10 lat, bardziej sensowne może być posiadanie większego placu zabaw i mniejszego obszaru przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym.
Przygotowanie terenu do instalacji
Kiedy już plan jest gotowy, następnym krokiem jest przygotowanie miejsca pod plac zabaw do instalacji. To, ile przygotowania wymaga miejsce, zależy od stanu, w jakim się znajduje przed rozpoczęciem projektu. Jeśli na miejscu znajduje się istniejące wyposażenie placu zabaw, trzeba będzie je usunąć, jeśli całkowicie przebudowujesz teren. Możesz być w stanie przekazać go innej organizacji, o ile jest w dobrym stanie i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jeśli nie, być może trzeba będzie poddać je recyklingowi lub sprzedać jako złom. Być może trzeba będzie wyrównać teren, jeśli nachylenie lub stopień jest zbyt duży. Być może trzeba będzie również poprawić glebę, aby naprawić wszelkie problemy z drenażem lub uczynić ziemię bardziej stabilną. Gdy gleba jest gotowa i linie użytkowe są oznaczone, można przygotowywać teren pod instalowanie placu zabaw.
Instalacja placu zabaw
Przed przystąpieniem do montażu należy rozłożyć urządzenia w miejscach montażu z zachowaniem odpowiednich odległości. Wykop otwory pod fundamenty w zależności od rodzaju fundamentu o maksymalnej głębokości do 1 metra. Przygotowane otwory powinny być wąskie, aby zapewnić maksymalną stabilność urządzenia. Po ustawieniu słupów, grunt należy zagęścić w celu uzyskania jak największej stabilności. Następnym krokiem jest zainstalowanie pozostałych komponentów w kolejności podanej w dostarczonej instrukcji montażu. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na placu zabaw obejmuje codzienną kontrolę powierzchni, szczególnie wokół urządzeń i usuwanie zanieczyszczeń, które mogą spowodować obrażenia u użytkowników. Luźne kamienie, deski drewniane, patyki i inne luźne przedmioty muszą być na stałe usunięte z sąsiedztwa placu zabaw. Ponadto musi być przeprowadzana kontrola wzrokowa urządzeń, szczególnie na placach zabaw, gdzie urządzenia są intensywnie użytkowane i narażone na wandalizm. Sprawność urządzeń kontrolnych przeprowadzana jest co 3 miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem części fabrycznie zamkniętych oraz urządzeń, których stabilność zależy od pojedynczej kolumny. Konieczny jest główny przegląd roczny. W celu zachowania trwałości drewna użytego do produkcji wyrobu, co najmniej raz w roku wszystkie elementy drewniane powinny być zaimpregnowane. Jeżeli drewno posiada drzazgi, należy je natychmiast usunąć.
Polecamy także:
Bezpieczny plac zabaw to najlepszy plac zabaw
Trzeba sprawdzić wszystkie śruby w wyposażeniu drewnianym i metalowym. Wszelkie luzy powinny być usunięte, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownika i trwałość urządzenia. Wszelkie uszkodzone śruby zaślepiające należy wymienić na nowe. Części obrotowe powinny być naoliwione przynajmniej raz w roku. Jeżeli na wyposażeniu placu zabaw widoczne są pęknięcia, wystające gwoździe lub uszkodzone elementy i nie można ich naprawić, urządzenie musi zostać bezwzględnie wyłączone z użytkowania. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Dlatego tak ważne, jest prawidłowe zakotwiczenie i zamontowanie urządzeń do zabawy. Ponadto konieczna jest regularna konserwacja urządzeń, które ulegają zużyciu w wyniku intensywnej eksploatacji. Rodzice muszą być pewni, że im dzieciom nie stanie się żadna krzywda. Dzieci nie mają poczucia niebezpieczeństwa, dlatego dorośli muszą czuwać nad ich bezpieczeństwem. Każde niepokojące działanie urządzenia należy od razu zgłaszać do administratora placu zabaw.