Jak naprawić łańcuszek od rolety? Rolety okienne już jakiś czas temu stały się podstawowym elementem wyposażenia każdego domu czy też mieszkania. Rzadko można jeszcze spotkać taką osobę, która byłaby przeciwna posiadaniu rolet w swoim mieszkaniu, bądź domu. Dlaczego? Ponieważ rolety posiadają kilka ważnych funkcji, które ułatwiają ludzkie życie, dzięki czemu na dobre zadomowiły się w codzienności. Nie tylko pozwalają na odgrodzenie się wieczorem od świateł ulicznych lamp, ale też chronią przed włamaniem, czy sprawiają, że w pokoju jest chłodniej w upalny dzień. Mają jednak małą wadę – często zrywa się sznurek. Można poradzić sobie z tym problemem na własną rękę. W jaki sposób?
Zapięcie łańcuszka
Niezależnie od tego czy chodzi o łańcuszek w roletach okiennych wewnętrznych czy w roletach zewnętrznych podstawowym mankamentem wszystkich rolet jest problem z łańcuszkiem. To znaczy ze sznurkiem pokrytym najczęściej plastikowymi koralikami, które spięte są w jednym miejscu w taki sposób, aby finalnie zataczały koło. Nierzadko zdarza się jednak, że sznurek ulega rozpięciu. Co to znaczy? To, że w miejscu, w którym łączą się dwa końca takiego koralikowego łańcuszka doszło do rozszczepienia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Sprawa nie jest zanadto skomplikowana, a cały proces naprawy nie potrwa dłużej niż kilka sekund. Nie trzeba nawet zdejmować do tego rolety. Wystarczy chwycić oba końce sznurka, to znaczy koraliki i wepchnąć je z powrotem do miejsca, z którego wypadły.
Zerwanie łańcuszka – mechanizm na zewnątrz
Czasem jednak, zamiast tak zwanego rozszczepienia łańcuszka od rolety, dochodzi do jego rozerwania. I to najczęściej w miejscu trudno dostępnym. Istnieją dwa rodzaje mechanizmów żaluzji. Pierwszym z nich jest tak zwany mechanizm mini, w którym cały mechanizm znajduje się na zewnątrz rolety. Jest to o wiele bardziej wygodne rozwiązanie, w przypadku konieczności naprawy usterki. Zwykle niepotrzebne jest nawet ściąganie rolety z okna, jednak gdy już się tego dokona, naprawa będzie wygodniejsza i łatwiejsza. No dobrze. Więc co należy zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Należy wypiąć złączkę ze sznurka rolety, a następnie wyciągnąć z niej sznurek. W następnych krokach, należy założyć nowy sznurek. I tutaj istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zwykłe owinięcie nowego łańcuszka wokół koła zębatego w taki sposób, by koraliki powchodziły w specjalne otwory. Jeśli jednak część tego mechanizmu jest zabudowana, wystarczy dopasować koraliki na początku koła zębatego, a następnie okręcić to koło wokół własnej osi, tak by łańcuszek przeszedł na drugą stronę. Niestety, takie rzeczy dzieją się i w przypadku rolet zewnętrznych, wewnętrznych, żaluzji dzień noc i innych.
Zerwanie łańcuszka – mechanizm wewnątrz
Drugim rodzajem mechanizmu, jaki zamieszczany jest w żaluzjach, jest mechanizm wewnętrzny. Oznacza to, iż cały mechanizm, który sprawia, że roleta funkcjonuje tak, jak powinna znajduje się wewnątrz specjalnej kasety. W momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia łańcuszka koralikowego w takim przypadku, naprawa, bądź wymiana sznurka ze starego na nowy, jest nieco bardziej skomplikowana, aniżeli w przypadku rolet z mechanizmem zewnętrznym. W pierwszym kroku naprawy usterki, należy zdjąć roletę z okna. Tym razem jest to konieczne, ponieważ inaczej nie uda się rozebrać rolety w kasecie. Jeżeli roleta jest przyklejona do okna i nie posiada listwy, można w takiej sytuacji odkręcić jeden z boczków rolety. Kiedy już uda się rozebrać żaluzje, należy wykonać proces wymiany sznurka w rolecie. Należy go zdjąć, a następnie założyć nowy koralikowy łańcuszek, tak by oplatał koło zębate. Gdy to już zostanie uczynione, trzeba połączyć dwa końce sznurka. Później pozostaje już tylko ponownie poskładać całą roletę i założyć ją z powrotem na okno.
Uszkodzony mechanizm
Czasem jednak zdarzają się takie sytuacje, w których jak się już coś psuje, to psuje się wszystko. I tak samo może stać się z żaluzją okienną. Zdarza się, iż usterkom ulega cały mechanizm, a jedyną możliwością jest jego wymiana. Jak więc tego dokonać? Warto się dowiedzieć. Zarówno w przypadku żaluzji w kasecie, jak i tej wolno wiszącej, konieczne jest jej zdjęcie z okna. Należy do tego oswobodzić żyłkę, ponieważ w innym przypadku może ulec ona zerwaniu, a samą roletę zdjąć z haczyków, bądź ze specjalnej listwy. Jeżeli jednak mechanizm rolety umieszczony jest w kasecie, będzie to odrobinkę bardziej problematyczne. Należy zdjąć osłonki boczne od strony mechanizmu i łożyska i odkręcić. Gdy roleta zostanie już zdjęta z okna, trzeba w kolejnym kroku pozbyć się sznurka z mechanizmu. Następnie założyć na koło zębate nowy łańcuszek koralikowy. I znowu, należy założyć sznurek w ten sposób, by wpasowało się w specjalne otwory na koraliki. Jeżeli mechanizm jest osłonięty, wystarczy dopasować jedynie początek, a następnie okręcić koło zębate wokół własnej osi, co sprawi, że łańcuszek przejdzie na drugą stronę. Wtedy trzeba go już jedynie połączyć tak, by tworzył zamknięte koło. Jak widać, wymiana łańcuszka, czy mechanizmu wcale nie jest taka skomplikowana.