Jak długo trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej? W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak długo konsumenci muszą czekać na bankructwo. Jak wiadomo, upadłość konsumencka to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, szczególnie dla osób borykających się z dużymi zobowiązaniami finansowymi. Każdy, kto rozważa ogłoszenie upadłości konsumenckiej, najpierw zastanawia się, jak długo to potrwa. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak długo trzeba czekać na upadłość konsumencką. Lektura tego poradnika pomoże Ci podjąć decyzję o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką.
Upadłość konsumencka – co to jest?
Najprostszą definicją upadłości konsumenckiej jest to, że jest to ustawowy środek używany wyłącznie przez osoby fizyczne w celu zmniejszenia części lub całości swoich długów. Aby jednak ogłosić upadłość konsumencką, trzeba spełnić kilka bardzo ważnych warunków. Podstawowe warunki są następujące: Osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką nie może prowadzić działalności gospodarczej ani pełnić żadnych funkcji w spółce.
Dodatkowo prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej przysługuje tylko niewypłacalnym. Co to znaczy, że ktoś jest niewypłacalny? Prawo upadłościowe nie ma jednoznacznej definicji, jednak eksperci prawa upadłościowego zwracają uwagę, że niewypłacalność to utrata zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych wobec wierzycieli.
Najważniejszym celem postępowania upadłościowego jest likwidacja części lub nawet całości długów danej osoby. Oczywiście spłata zadłużenia wiąże się z maksymalnym zaspokojeniem potrzeb wierzycieli. Aby wystąpić do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zwłoka w spłacie zadłużenia musi być większa niż trzy miesiące.
Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? To przede wszystkim okazja do rozpoczęcia życia „na czysto” – bez długów, windykacji i niekończących się postępowań komorniczych. Jednak wiele osób ma pewne wątpliwości przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, obawiając się, że procedury będą trwać zbyt długo. A co w rzeczywistości?
Jak długo trwa bankructwo?
To jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie osoby z głębokim zadłużeniem, rozważające możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jak długo trwa bankructwo? Trzeba przyznać, że czas oczekiwania na rozpatrzenie złożonego wniosku przez sąd nie jest zbyt długi.
Wnioski rozpatrywane są maksymalnie przez 4 miesiące od daty wpływu wniosku. Okazuje się, że statuty wspominają nawet o krótszym terminie rozpatrywania wniosków, bo mówią o dwóch miesiącach od dnia złożenia wniosku. Jednak okres 60 dni ma charakter wyłącznie orientacyjny. Wiele zależy od złożoności sprawy.
Co jeśli sąd przychyli się do wniosku?

Czasami okazuje się, że składane przez nas wnioski nie zawierają pewnych informacji lub wymagają korekty. W takim przypadku sąd kontaktuje się z wnioskodawcą i wzywa go do uzupełnienia braków formalnych w wyraźnie określonym terminie. Oczywiście takie postępowanie skutkowałoby wydłużeniem ogólnego czasu trwania postępowania w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w prawidłowej formie sąd ogłosi upadłość konsumencką tej osoby fizycznej. Postanowienie sądu zawiera następnie wymóg, aby wierzyciele danej osoby zgłaszali sądowi wszystkie roszczenia wobec upadłego. Będą mieli na to 30 dni od dnia ogłoszenia przez sąd decyzji. Publikacja zawiadomienia skutkowała wszczęciem konsumenckiego postępowania upadłościowego.
Syndyk
W postanowieniu sąd określa, kto będzie syndykiem masy upadłości. Zadaniem syndyka jest przyjęcie wszystkich roszczeń i ich weryfikacja. Następnie syndyk przystępuje do sporządzenia listy roszczeń i przedłożenia ich sądowi. Zadaniem syndyków masy upadłościowej jest również oszacowanie wartości majątku upadłego. Następnie sprzedaj wszystkie cenne rzeczy w posiadłości. Wpływy ze sprzedaży przeznaczane są na spłatę zobowiązań wobec wierzycieli. Czynności syndyka trwają maksymalnie sześć miesięcy.
Przygotuj plan spłaty wierzycieli
Ostatnim etapem jest stworzenie planu spłaty zadłużenia wierzyciela. Za ustalenie planu spłaty odpowiada sąd. Upadli konsumenci będą zobowiązani do spłaty części swoich zaległych długów po zbyciu majątku i podziale kwot zawartych w masie upadłości. Maksymalny okres amortyzowanego planu spłaty wynosi 36 miesięcy. W niektórych przypadkach sąd może w ogóle nie wprowadzać planu spłaty, co znacznie skraca postępowanie.