Detektyw jest kimś, po kogo w dzisiejszych czasach sięga się coraz częściej. Jak detektyw zdobywa informacje? Wraz z jego popularnością, rośnie też świadomość co do tego, czym on tak naprawdę się zajmuje. Już nie utożsamia się go wyłącznie z poszukiwaniem osób. Dziś wiadomo, że spektrum jego działań jest znacznie szersze, a głównym celem większości z nich jest pozyskanie informacji. O jakie informacje jednak chodzi, a przede wszystkim w jaki sposób detektyw jest w stanie wejść w ich posiadanie? Kilka słów na ten temat powiemy w dzisiejszym wpisie.
Jakie informacje jest w stanie zdobyć detektyw?
Dobry detektyw to taki, który jest w stanie dotrzeć do wszystkiego. Zanim jednak powiemy o tym, jak detektyw zdobywa informacje, powinniśmy skupić się na tym, jakie informacje tak właściwie jest on w stanie pozyskać. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- dowody zdrady – mogą nimi być zdjęcia (zazwyczaj takie, na których ewidentnie widać zdradzającego partnera) albo też nagrania, które również nie pozostawiają wątpliwości co do zdrady;
- dokumenty potwierdzające wiarygodność kontrahenta – oczywiście mogą one również potwierdzać brak owej wiarygodności. Może tutaj chodzić między innymi o wpisy w rejestrze dłużników, opinie na jego temat poparte “zeznaniami” osób, które są ich autorami, ale też referencje i inne rzeczy, do których można dotrzeć w legalny sposób;
- dane publicznie dostępne – często zatrudnia się detektywa do tego, by ten zweryfikował informacje publicznie dostępne w zaufanych źródłach. W dzisiejszych czasach, w których po świecie krąży masa informacji nie do końca zgodnych z prawdą, ich weryfikacja może mieć ogromne znaczenie;
- dane lokalizacyjne – lokalizowanie zaginionych osób i mienia to również domena detektywów. W tych przypadkach jednak działania bywają bardzo wymagające i skomplikowane. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zaginięcie czy kradzież sprzed kilku lub kilkunastu dni;
- dane na temat majątku – detektyw pozyskuje też informacje na temat ewentualnych prób zatajenia majątku. Do tych dochodzi w szczególności w przypadku spraw rozwodowych, w przypadku których majątek ten
- dane na temat podsłuchów – detektywi coraz częściej (przede wszystkim ze względu na powszechność nowoczesnych technologii) zajmują się wykrywaniem podsłuchów. Są w stanie nie tylko je usunąć, ale też pozyskać informacje na temat tego, do kogo przesyłany jest z nich sygnał.
Oczywiście pozyskiwane przez agencje detektywistyczne informacje mogą mieć bardzo różną formę. Czasem przybierają postać dokumentów tekstowych, częściej zaś zdjęć lub nagrań (wideo albo audio). Wszystko zależy od konkretnej sprawy oraz wymagań i oczekiwań klienta, który korzysta z usług detektywistycznych. Jest to więc przedmiotem ustaleń.
W jaki sposób on to robi?
Schemat działania detektywa jest różny i ciężko jest określić go w jednych sztywnych ramach. Wszystko dlatego, że każda jego sprawa jest inna, a przez to też wymaga zgoła odmiennych rozwiązań. Wyjść należy z tego, że detektyw musi działać w zgodzie z polskim prawem. O ile więc jest w stanie pozyskać każdy rodzaj informacji (nawet tych niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego), nie może się przy tym uciekać do metod, których zabrania prawo.
Opisując schemat pozyskiwania przez agencje detektywistyczne informacji warto posłużyć się najczęstszym przykładem zbierania dowodów na zdradę partnera. Zazwyczaj odbywa się to przez śledzenie partnera podejrzanego o bycie niewiernym, a następnie dokumentowanie przez detektywa każdego jego spotkania z osobami trzecimi. Szczególnie tego, które ma zabarwienie bardziej intymne. Działania w tym zakresie bywają krótkie i nieskomplikowane. Zdarza się jednak tam, że wymagają wielu tygodni rozsądnego działania.
W obu tych etapach detektyw musi podążać za polskim prawem. Tak oto zdjęcia i inne materiały może przygotowywać wyłącznie z poziomu przestrzeni publicznej. Jego śledzenie musi zaś być dyskretne i nie może w żaden sposób podchodzić pod stalking. Ważna jest to również jego częstotliwość. Detektyw nie może instalować podsłuchów i kamer, ani też chociażby dostawać się do mieszkań osób, które śledzi (bez ich zgody).
Zbieranie informacji to jednak nie tylko samodzielne tworzenie materiałów dowodowych na podstawie obserwacji detektywa. To również otrzymywanie ich od innych. Detektyw może na przykład dogadać się z właścicielem restauracji, w której przebywała śledzona przez niego osoba, by ten wręczył mu jej rachunek. Może odwiedzić miejsce pracy i dowiedzieć się, czy dana osoba chodziła na przerwy. Nigdy jednak nie może nikogo zmuszać do tego, by udzielił mu interesujących go informacji.
Podsumowanie
Detektyw do ktoś, kto współcześnie ma ręce pełne roboty. Wynika to nie tylko z coraz większej popularności tegoż zawodu, ale też z tego, że ma się coraz większą świadomość tego, co robi uprawiająca go osoba. Wiedząc, jak detektyw zdobywa informacje i jaki ich rodzaj może dostarczyć można mieć pewność, że w danej sytuacji sprawdzi się on idealnie i pozwoli rozwiązać sprawę, z którą się zmagamy. Niezależnie od tego, czego ona tak właściwie będzie dotyczyła.