Każdy budynek narażony jest na działanie zewnętrznych elementów naturalnych, z największym obciążeniem spadającym na dach. Wahania temperatury niekorzystnie wpływają na jego powłokę, która może pękać i tracić swoje właściwości ochronne. Izolacja dachu z pianki jest ważnym etapem niezawodnej ochrony domu przed zimnem, przeciągami i wilgocią wnikającą do budynku.
Właściwy dobór materiałów pozwoli maksymalnie zabezpieczyć pomieszczenie przed utratą ciepła, a także znacznie zaoszczędzić na kosztach utrzymania domu. Ze względu na swoje liczne zalety izolacja z pianki pur zyskała na popularności w ostatnich latach.
Właściciele domów, deweloperzy i przedsiębiorcy poszukujący izolacji nieruchomości wykorzystują potencjał poliuretanu jako doskonałego materiału izolacyjnego. Decydując się na ocieplenie budynku pianką poliuretanową mamy do wyboru dwa główne typy – otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe.
Izolacja dachu z pianki
Poliuretan jest szeroko stosowanym materiałem termoizolacyjnym, należącym do estrowych pochodnych kwasu węglowego. Pianka poliuretanowa składa się z dwóch płynnych składników, które łączy się w miejscu aplikacji. Unikalne właściwości pianki poliuretanowej sprawiają, że jest to uniwersalny materiał do wszelkiego rodzaju izolacji dachowych.
Istnieje kilka metod jego użycia:
- Izolacja dachu przebiega przez belki od zewnątrz. Ta metoda jest idealna do pomieszczeń na poddaszu. Na płytę dachową nałożyć piankę poliuretanową o dowolnej grubości, a następnie ułożyć dach. Od wewnątrz poddasza widoczne są deski i belki stropowe.
- Zastosuj izolację na dachach spadzistych z integralną podstawą. Pianka poliuretanowa Pur jest natryskiwana na powierzchnie skośne poza dachami twardymi. W takim przypadku nie ma potrzeby tworzenia paroizolacji pomiędzy warstwą izolacyjną a podłożem. Powierzchnia dachu musi być sucha i czysta.
- Izolacja monolitycznych dachów płaskich. Szybki sposób na wykonanie izolacji dachu przy użyciu pianki pur https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. W porównaniu z instalacją wełny mineralnej itp. proces jej aplikacji może zaoszczędzić około 50% czasu.
- Zmniejszają się również koszty budowy. Nawet stare dachy asfaltowe można izolować pianką pur.
- Izolacja dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ płaskich w budynkach przemysłowych. Piankę nakłada się na metalowe profile dachowe, tworząc bezszwową powłokę bez szczelin i pęknięć. Barwienie pianki poliuretanowej po utwardzeniu zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.
- Bezspoinowa izolacja przestrzeni między belkami a wnętrzem, której nie da się osiągnąć innymi materiałami izolacyjnymi.
Rodzaj izolacji pianki pur
Istnieje wiele klasyfikacji i norm stosowanych do klasyfikacji rodzajów pianki poliuretanowej. Jednak w zakresie systemów izolacyjnych dostępnych na rynku najważniejszą różnicą jest pianka otwartokomórkowa i pianka zamkniętokomórkowa.
Pianka poliuretanowa o otwartych komórkach
Jak sama nazwa wskazuje, pianki otwartokomórkowe składają się z bardziej otwartych komórek, co pozwala na ich łatwe rozprowadzanie. Ma porowatą, gąbczastą strukturę. Jest to lekki materiał, co jest dużą zaletą np. przy ocieplaniu poddasza pianką pur (mniejsze obciążenie konstrukcji dachu). Pianka otwartokomórkowa zapewnia ociepleniu odpowiednią oddychalność i zwiększa swoją objętość, rozrasta się i wypełnia wszelkie pęknięcia i zakamarki natychmiast po nałożeniu.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest natryskiwana za pomocą specjalnego dozownika, który może podgrzewać elementy. Zaawansowany technologicznie sprzęt odpowiada za stworzenie jednolitej struktury, która zapewnia wszędzie takie same właściwości izolacyjne. Natryskiwanie pianą jest na tyle skuteczne, że doświadczony zespół jest w stanie zaizolować do 200 m2 powierzchni w ciągu jednego dnia roboczego.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest powszechnie stosowana do izolacji termicznej w domach prywatnych, warsztatach i obiektach przemysłowych, a także w projektach deweloperskich. Ze względu na swoją strukturę i zdolność dyfuzyjną jest idealnym materiałem izolacyjnym do zastosowań wewnętrznych.
Korzyści płynące z ogrzewania pianką Puri o otwartych komórkach obejmują:
-
-
- Nietoksyczne składniki
- Bezpieczny dla alergików
- Dotyczy również zwierząt.
-
Pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa to druga klasa materiałów stosowanych do izolacji natryskowej. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych struktur otwartokomórkowych, mamy tutaj do czynienia ze strukturami zamkniętokomórkowymi. Jak można się domyślić, taka konstrukcja powoduje mniejszą oddychalność, a sama pianka będzie znacznie cięższa niż pianka otwartokomórkowa. Do jego głównych zalet należy z kolei duża wytrzymałość na ściskanie oraz znaczna sztywność.
Podobnie jak pianka otwartokomórkowa, nakładana jest metodą natryskową. Aplikację wykonuje się bezpośrednio na powierzchnię izolacyjną, co zapewnia całkowite krycie i eliminuje mostki termiczne. Oczywiście zaletą stosowania pianki pur do izolacji jest to, że może ona izolować większość niestandardowych konstrukcji, których nie można skutecznie pokryć płytami styropianowymi.
Ze względu na niską paroprzepuszczalność i wysoką wytrzymałość mechaniczną, pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa wykorzystywana jest m.in. do izolacji fundamentów, podłóg, basenów i basenów wszelkiego rodzaju oraz do izolacji antykondensacyjnej dachów blaszanych.
Główne zalety izolacji z pianki zamkniętokomórkowej to: twardość wyższa od średniej, która decyduje o wytrzymałości izolacji, oszczędność parametrów w czasie, wyrównanie wszystkich mostków termicznych dzięki gładkiej powierzchni bez szwów. Mniejsze zużycie nośnika ciepła i niższe koszty ogrzewania, zapewniając dodatkową warstwę ochrony budynku.