Ile schnie gładź szpachlowa? Odpowiednie wykończenie przestrzeni mieszkalnych oraz użytkowych jest zadaniem dość pracochłonnym, nawet jeśli zakres prac sprowadza się do stanu deweloperskiego. Wiele obiektów budowanych jest w oparciu o wykorzystanie cegieł lub pustaków, które obecnie są jednym z najpopularniejszych materiałów, jeśli chodzi o ściany nośne. Domy murowane, także bloki mieszkalne, wykonane z masy monolitycznej, żelbetonowej, wymagają później odpowiedniej obróbki. Pozwala to na przygotowanie poszczególnych płaszczyzn pod kątem zastosowania materiałów wykończeniowych i uzyskania doskonałego efektu końcowego.
Kamień dekoracyjny – eleganckie wykończenie domów
Ten bardzo popularny materiał ma szerokie zastosowanie. Bardzo modnym rozwiązaniem jest jego wykorzystanie na zewnętrznych elementach budynku. W szczególności prezentuje się bardzo okazale w połączeniu z tynkiem wykończeniowym, stosowanym na elewacji zewnętrznej. Gotowy klej do kamienia dekoracyjnego to świetnie rozwiązanie dla ekip budowlanych, które prowadzą pracę wykończeniowe na obiekcie. W przypadku tego rodzaju realizacji bardzo ważne jest tempo pracy, jak również czas poświęcony na całość prac. Zakup gotowego kleju pozwala na sprawniejszy montaż kamienia dekoracyjnego.
Gotowy klej do płytek – czy warto?
Nie tylko kamień dekoracyjny, ale również płytki montowane są przy użyciu specjalnego kleju. Pierwotnie był to materiał sypki, rozrabiany z wodą, w celu zyskania gotowej masy, która nakładana była na powierzchnię, gdzie przytwierdzona miała być płytka, jak również na samą płytkę. Obecnie jednak gotowy klej do płytek ceramicznych pozwala na sprawniejsze ich układanie. Dodatkowo nie ma potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi, jak mieszadła, które wcześniej były niezbędne.
To rozwiązanie bardzo pomocne, w szczególności na obiektach, gdzie nie występuje jeszcze działająca instalacja elektryczna. Dodatkowym atutem jest wysoka jakość masy. Receptura dopasowana do przeznaczenia kleju przekłada się na jego dużą wytrzymałość.
Eleganckie wykończenie ścian wewnętrznych – o czym pamiętać?
Tak samo domy murowane, jak też bloki, których ściany powstały z monolitu żelbetonowego, wymagają zastosowania dodatkowych materiałów wykończeniowych. Ich celem jest uzyskanie idealnej płaszczyzny, na której następnie zastosowane zostaną końcowe materiały wykończeniowe, takie jak płytki, kamień dekoracyjny, czy farba. Dlatego w pierwszej kolejności wykorzystuje się gipsy szpachlowe. Są to materiały, które stosuje się do wstępnego przygotowania płaszczyzny ściany lub sufitu. Ich celem jest uzupełnienie większych ubytków, jak też niwelacja widocznych różnic w płaszczyźnie ściany.
Gips jest materiałem bardzo twardych po wyschnięciu, dlatego warstwa, którą nakłada się na ścianę może być grubsza, bez obawy, iż popęka. Oczywiście tego typu sytuacje mogą się zdarzać w wyniku osiadania budynku. Jednak są one sporadyczne. Następnym materiałem jest gładź szpachlowa na tynki gipsowe. Ten materiał z kolei używa się w celu uzupełnienia niewielkich ubytków, jak też nierówności w strukturze ściany. Ten materiał z kolei jest kruchy po wyschnięciu, dlatego warstwa, którą nakłada się na ścianę nie powinna być grusza, niż kilka milimetrów.
Jak długo schnie gładź szpachlowa?
To, w jakim tempie prowadzone są poszczególne prace, zależy także od tego, jak szybko dany materiał wiąże. W przypadku gładzi czas ten wynosi około 2 – 3 godziny. Jednak sporo zależy od tego, jak bardzo rozwodnionej masy użyto na ścianie. W przypadku gładzi sypkich istnieje ryzyko, iż proces schnięcia może zająć nieco dłużej. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych gładzi szpachlowych. Są one wykonywane w oparciu o konkretne proporcje, a ich masa jest jednolita, dzięki czemu producent o wiele precyzyjniej może określić czas wiązania masy. Dodatkowo, jeśli prace prowadzone są kompleksowo, w wielu pomieszczeniach, gotowa masa przyśpiesza proces wykończenia wnętrz.
Jak przygotować ścianę do malowania?
Wykorzystanie gładzi gipsowej oraz następnie gładzi szpachlowej pozwalają na odpowiednie przygotowanie ściany, czy sufitu, także pod kątem malowania. Trzeba jednak pamiętać, iż materiały te chłoną wodę. Dlatego grunt malarski pozwala na ograniczenie tego procesu. To istotne, ponieważ ułatwia pokrycie ścianą kryjącą warstwą farby. Co za tym idzie, zredukowany zostaje całkowity koszy wykończenia wnętrza. Materiał takich, jak grunt uniwersalny może być również wykorzystywany przy okazji powierzchni chłonnych, także chropowatych. Opracowany został na bazie żywicy akrylowej, dlatego wyrównuje daną powierzchnię, jak też tworzy warstwę ochronną, która zapobiega wchłanianiu farby.
W przypadku prac remontowych, związanych także z malowaniem pokoi, warto ponownie zastosować warstwę gruntu. W przypadku, gdy widoczne są pęknięcia, można w pierwszej kolejności nałożyć gładź szpachlową w celu ich niwelacji, a następnie zająć się gruntowaniem oraz malowaniem. Widoczne ubytki natomiast muszą zostać zniwelowane poprzez użycie gładzi gipsowej, która jest materiałem twardym.