Pacjenci, którzy otrzymali skierowanie do ortopedy, zwykle poszukują miejsc, w których przyjmuje on w ramach NFZ. Zaletą takiej wizyty jest fakt, iż jest ona całkowicie bezpłatna. W dodatku lekarz może przepisać nam refundowane leki bądź też wystawić receptę na specjalistyczny sprzęt leczniczy. Pacjenci muszą być jedynie ubezpieczeni, to znaczy opłacać składkę zdrowotną. Wtedy mogą bez przeszkód korzystać z usług ortopedy w ramach NFZ. Gdzie przyjmuje ortopeda w ramach umowy z NFZ? W jaki sposób znajdziemy najbliższy termin wizyty?
Przychodnie typu NZOZ
Najczęściej ortopeda z Ortho Expert przyjmuje pacjentów w ramach umowy podpisanej z funduszem w przychodniach typu NZOZ. Są to punkty medyczne, które kojarzymy przede wszystkim z wizytą u lekarza rodzinnego. Niemniej jednak coraz częściej zatrudniają one również lekarzy innych specjalności. Pracują w nich ortopedzi, ale również kardiolodzy, neurolodzy i inni medycy.
Przychodnia typu NZOZ znajduje się w niemal każdym mieście, bez względu na liczbę jego mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że każda z nich zatrudnia ortopedę. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż lekarzy tej specjalności jest stosunkowo niewielu. Dlatego też najczęściej przyjmują oni w ramach NFZ jedynie w większych miastach, w przychodniach publicznych. Lekarz ortopeda zwykle przyjmuje w wybrany dzień tygodnia, a nie przez cały tydzień roboczy.
Poradnia przyszpitalna
Przy niemal każdym szpitalu działają również poradnie specjalistyczne. Co istotne, zwykle pracują w nich lekarze, którzy jednocześnie są zatrudnieni na oddziale szpitalnym. Dzięki temu lekarz może od razu wystawić nam skierowanie do przyjęcia na oddział, jeśli zajdzie taka konieczność. Może tam wykonać bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak alloplastyka stawu biodrowego czy artroskopia łąkotki. Również po zabiegach ortopedycznych wykonanych na oddziale (jak na przykład wspomniana artroskopia lub alloplastyka), można umówić się na wizytę kontrolną bezpośrednio w poradni przyszpitalnej. Niestety, terminy wizyt dla nowych pacjentów są zwykle bardzo odległe.
Powodem jest fakt, iż w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci leczeni uprzednio na oddziale szpitalnym. Plusem zaś poradni przyszpitalnych jest to, że nie przyjmują one zazwyczaj pacjentów prywatnie. Dzięki temu lekarz nastawiony jest na leczenie pacjentów w ramach NFZ. Do poradni przyszpitalnej musimy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Nie różni się ono jednak niczym w stosunku do skierowania do normalnej przychodni. Niemniej jednak pamiętajmy, iż poradnia ortopedyczna nie działa przy każdym szpitalu.
Polecamy uwadze:
- Szczecin operacja stawu biodrowego na https://ortho-expert.pl/oferta/staw-biodrowy-operacje/
- ortopedzi dziecięcy Szczecin https://ortho-expert.pl/oferta/dzieci-konsultacje/
Klinika ortopedyczna
W niektórych miastach, głównie tych większych, działają specjalistyczne kliniki ortopedyczne. Są one nastawione tylko i wyłącznie na leczenie chorób układu ruchu. Wiele z nich przyjmuje pacjentów wyłącznie prywatnie, jednak sporo ma również podpisaną umowę z NFZ. Pacjenci bardzo cenią sobie kliniki ortopedyczne. Znajduje się w nich specjalistyczny, nowoczesny sprzęt, dzięki któremu lekarz może przeprowadzić niezbędne badania na miejscu. Minusem jest jednak czas oczekiwania na wizytę. Dodatkowo musimy uwzględnić fakt, iż centra ortopedyczne znajdują się zwykle w dużych miastach. Przez to osoby z mniejszych miejscowości mają mocno ograniczony dostęp do tego typu punktów.
Prywatna praktyka lekarska
Choć sama nazwa sugeruje, że w prywatnym gabinecie musimy zapłacić za wizytę, nie zawsze tak jest. Niektórzy lekarze prowadzący własny gabinet mają również podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych. Niemniej jednak pamiętajmy, iż nie dotyczy to każdego gabinetu ortopedycznego. Jak sprawdzić, czy dany lekarz ma podpisaną umowę z NFZ? Wystarczy zadzwonić i zapytać, czy przyjmuje on tylko prywatnie, czy również na fundusz.
W internecie również znajdziemy wykaz placówek, z którymi NFZ ma podpisaną umowę. Niemniej jednak internetowe listy nie są do końca miarodajne. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze są one na bieżąco aktualizowane. Umowa z NFZ jest podpisywana jedynie na określony czas, a nieprzedłużona zwyczajnie wygasa. Pomimo to warto zorientować się, czy dany lekarz przyjmie nas w ramach NFZ. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że w prywatnych gabinetach nie zawsze musimy płacić za wizytę. Dzięki temu czas oczekiwania na nią może być nieco krótszy.
Jak zapisać się szybko do ortopedy?
Każdy pacjent chciałby jak najszybciej zapisać się do lekarza ortopedy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Często czas oczekiwania na wizytę wynosi nawet kilka tygodni. Na stronie internetowej NFZ możemy sprawdzić, w którym miejscu czas oczekiwania na wizytę jest najkrótszy. Tutaj jednak ponownie dane niekoniecznie będą wiarygodne, ze względu na brak bieżących aktualizacji. Pozostaje nam więc dzwonić i pytać o najbliższy, możliwe termin wizyty w różnych punktach. Bez tego trudno nam będzie znaleźć miejsce, gdzie ortopeda przyjmie nas najszybciej.
Pamiętajmy, że w ramach jednego skierowania możemy zapisać się tylko na jedną wizytę. Oznacza to, że nie możemy rezerwować miejsca w kilku przychodniach jednocześnie.