Alkoholowa wszywka Esperal w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/, jest środkiem stosowanym podczas procesu leczenia choroby alkoholowej. Tabletki wszywane są pod skórę, zaś czynna substancja jest bardzo powoli uwalniana do krwi. Na skutek oddziaływania alkoholowej wszywki pacjenci odczuwają nieprzyjemne objawy już po upływie 10 minut od chwili spożycia napoju wyskokowego. W zamyśle twórców tejże substancji było spowodowanie dzięki niemu awersji do alkoholu.
Alkoholowa wszywka znana była dawniej pod nazwą esperal. W roku 2009 zaprzestano jej produkowania, niemniej jednak produkt ten wrócił pod nazwą Disulifiram WZF. W leku tym jest identyczna substancja czynna, co we wspomnianym esperalu, czyli disufiramum.
Wszywka alkoholowa to rodzaj farmakoterapii, która ma za zadanie wspomagać proces leczenia uzależnienia od napojów wyskokowych. Wszywkowy implant, czyli najzwyczajniej w świecie tabletki ze specjalnym środkiem leczniczym, wszywane są osobie uzależnionej przez chirurga. Zwykle wszywka umieszczana jest na pośladku albo pod łopatką. Jej działanie trwa najczęściej do ośmiu miesięcy.
Wszywka alkoholowa i jej historia
Działanie czynnej substancji noszącej nazwę disulfiram w kontekście jej wpływu na osoby uzależnione od alkoholu, odkryte zostało w przypadkowy sposób w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W roku 1945 naukowcy o duńskim pochodzeniu zobaczyli, iż disulfiram w roli inhibitora dehydrogenazy aldehydowej, powoduje sporo nieprzyjemnych w odczuciach efektów ubocznych u osób spożywających alkohol pod różną postacią.
Przypadkowe obserwacje uczonych poskutkowały wprowadzeniem na farmaceutyczny rynek tabletek zawierających disulfiramem. Zastosowanie specyfików z taką substancją wspomagało znacząco leczenie choroby alkoholowej.
Wszywka alkoholowa – w jaki sposób działa?
Uwalniana do krwi substancja z wszywki, disulfiram, odpowiada za zablokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który bierze czynny udział w metabolizowaniu alkoholu w obrębie wątroby. Na skutek zablokowania oddziaływania enzymu alkohol, nie jest trawiony przez ludzki organizm, czyli pacjent nie ma stanu upojenia alkoholowego. Od razu, już po upływie 10 minut od chwili spożycia alkoholu, występują symptomy przypominające po prostu kaca.
W organizmie gromadzi się bardzo szybko octowy aldehyd, który zwykle przekształcany jest w nieszkodliwą postać. Pacjent może wówczas odczuwać:
- nudności,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- wystąpić mogą wymioty,
- duszności,
- kołatanie serca,
- nadmierna potliwość,
- skoki ciśnienia tętniczego,
- drgawki,
- zawał serca.
Objawy mogą się utrzymywać, nawet do 10 godzin. W zamyśle twórców tejże substancji było występowanie takich symptomów, które miałyby zniechęcać do sięgania po napoje wyskokowe. Niestety spora część osób z chorobą alkoholową nie utożsamia przykrych symptomów ze spożyciem alkoholu, ale z obecnością wspomnianej tutaj wszywki.
Jak przeprowadzany jest zabieg wszczepienia wszywki alkoholowej pod skórę i ile może to kosztować?
Wszywkę, czyli 8 do 10 tabletek z czynną substancją, umieszcza pod powierzchnią skóry lekarz chirurg. Tabletki umieszczane są podpowięziowo, zwykle na pośladku albo pod łopatką. Wszywka alkoholowa może zostać usunięta w dowolnym momencie. Tabletki mogą działać do 8 miesięcy i po upływie takiego czasu może zostać założona następna wszywka, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Zabieg implantacji przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu i trwa on do pół godziny. Cena takiego zabiegu, to zwykle około 300 złotych.
Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania oraz reakcje z innymi lekami
Wszywka alkoholowa to leki i nie każdy będzie mógł ją użyć. Wśród przeciwwskazań należy wymienić:
- choroby układu sercowo-krążeniowego, w tym choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy też przebyta niegdyś obwodowa niewydolność krążeniowa,
- uczulenie na tiokarbaminiany, disulifiram albo też którykolwiek ze składników tego leku.
Wszywka Esperal nie powinna być także stosowana przez te osoby, które mają psychozy albo zaburzenia psychiczne, jak również pacjenci, którzy spożyli alkohol na 12 godzin przed przeprowadzeniem zabiegu wszycia tabletek pod powierzchnię skóry.
Trzeba również mieć na uwadze, iż tabletki zawierające disulfiramem, mogą reagować nie tylko z napojami wyskokowymi, ale również przykładowo z lekami na bazie alkoholu, jak i wszelkimi daniami mającymi w swoim składzie alkohol. Poza tym, disulfiram wchodzi w interakcję z lekami o działaniu przeciwzakrzepowym, wzmacniając je.
Lista substancji, z którymi zajść może reakcja: alfentanylom, metronidazolom, izoniazydom, amitryptylina, chloropromazyna, chlordiazepoksyd, ryfampicyna, antypiryna, fenytonina czy diazepam.
Wszywka alkoholowa – możliwe skutki uboczne
Jak każdy z leków, wszywka może spowodować efekty uboczne. Zalicza się do nich:
- zapalenie obwodowych nerwów,
- reakcje alergiczne na skórze,
- schizofrenia,
- stany paranoiczne,
- reakcje o charakterze psychotycznym,
- mania,
- stany depresyjne,
- przemęczenie,
- przemijająca impotencja,
- nadmierna senność,
- wymioty,
- nudności.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |