Co pierwsze – okna czy ocieplenie? Decydując się na całkowity remont budynku, a nawet budowę od podstaw, często stajemy przed wyborem, co zrobić najpierw – okna czy ocieplenie? Jak się okazuje, obie wersje mają wady i zalety. Więc która kolejność byłaby lepsza?
Na czym polega montaż parapetów?
Niestety instalacja Windowsa nie należy do łatwych zadań, dlatego często decydujemy się powierzyć ją profesjonalistom. Okazuje się jednak, że możemy samodzielnie montować okna, jeśli uzbroimy się w odpowiednią wiedzę i narzędzia. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jakiego rozmiaru okna faktycznie potrzebujemy. Wielkość okien zazwyczaj dopasowuje się do wielkości otworu w budynku, ale nie odwrotnie. Nasze zadanie byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby ściany były jednorodne. Wystarczy zmierzyć światło z otworu i kupić odpowiednie okna. Jeśli jednak ściany mają różne warstwy, na przykład w tym izolację w miejscu montażu okien, należy ją wyciąć w gołej ścianie przed zmierzeniem wymaganego rozmiaru okna.
Kiedy już zakupiliśmy odpowiednie okna, pierwszym krokiem jest wstawienie nadstawek i ustawienie okien w świetle ściany. Następnym krokiem jest ostrożne wywiercenie okna w ścianie. Proces najlepiej rozpocząć od pionowej ramki. Następnie przychodzi moment na ustawienie parapetu pod oknem i usunięcie podpór. Nie zapomnij uszczelnić okien odpowiednią pianką, która nie tylko izoluje ciepło, ale także dźwięk. Docelowo będziemy musieli uzupełnić izolację wokół okna lub po prostu założyć nową izolację (jeśli jeszcze jej nie ma).
Co to jest ocieplenie budynku?
Izolacja budynków stosowana jest przede wszystkim w celu zminimalizowania kosztów utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Tak więc ocieplenie działa podwójnie. Zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz domu, zapobiegając wychłodzeniu budynku. Latem jest odwrotnie. Izolacja kładziona na budynkach ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń. Istnieją różne sposoby na kwarantannę w domu.
Najpopularniejsze to:
- pianka,
- wełna,
- styropian.
Co jest pierwsze – okna czy ocieplenie?

Istnieją dwa rodzaje pianek izolacyjnych. Pierwszym z nich jest pianka poliuretanowa – jest niesamowicie dźwiękochłonna i odporna na wilgoć. Drugi to pianka polietylenowa – do jej zalet należy zaliczyć wysoką odporność na chemikalia oraz insekty i gryzonie. Jak widać zalet pianki jest wiele. Są świetną opcją do izolacji domu, ale wadą może być to, że są stosunkowo drogie w porównaniu z alternatywami. Należy jednak zauważyć, że są one również bardzo łatwe w użyciu.
Wełna jest znacznie tańsza, choć ma swoje wady. Na przykład nie radzi sobie dobrze z wilgocią. Takie materiały izolacyjne wystawione na działanie wody przez długi czas bardzo szybko tracą wszystkie pożądane właściwości. Jeśli jednak środowisko jest suche, wełna ma również pewne zalety – nie jest łatwopalna i dobrze izoluje budynki. Styropian jako izolacja jest chyba każdemu z nas znany. Jest tani i ma wiele zalet. Po pierwsze, jest lekki, dzięki czemu można go łatwo zainstalować bez przeciążania budynku. niedociągnięcie? Po pierwsze izolacyjność akustyczna – bardzo niska w przypadku styropianu.
Rodzaj ocieplenia jaki wybierzemy zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz budżetu. Jeśli zależałoby nam na tanim materiale byłaby to wełna lub styropian, gdyby był łatwy w montażu i miał liczne zalety – pewnie skusilibyśmy się na piankę.
Okna — zalety i wady Rozwiązania
Decydując się na montaż okien przed ich ociepleniem zyskujemy kilka korzyści. Po pierwsze, zobaczylibyśmy prawdziwe światło ścian, bez konieczności zdejmowania izolacji w celu zmierzenia potrzebnych rozmiarów okien lub po prostu ich montażu. Z oczywistych względów wyeliminujemy w tym przypadku możliwość uszkodzenia izolacji. Wadą tego rozwiązania jest to, że budynek może długo pozostać nieocieplony, co było dla nas dużym minusem.
Izolacja – wady i zalety rozwiązania
To rozwiązanie ma również swoje zalety, jeśli zdecydujemy się na ułożenie izolacji w pierwszej kolejności. Po pierwsze, budynek zostanie natychmiast ocieplony. Dodatkowo ocieplenie budynku to duże i kosztowne przedsięwzięcie, które często chcemy jak najszybciej zakończyć. Należy jednak pamiętać, że jeśli najpierw położymy izolację, może ona ulec uszkodzeniu podczas montażu okna. Okna i parapety mogą również wymagać częściowego usunięcia w celu ich zainstalowania.
Co pierwsze – okna czy ocieplenie?
Odpowiedź na pytanie, co zainstalować w pierwszej kolejności, zależy od tego, na czym nam tak naprawdę zależy. Jeśli chcemy mieć ocieplony budynek tak szybko, jak to możliwe i odhaczyć ten ogromny wydatek z naszej listy rzeczy do zrobienia, możemy uczynić ocieplenie priorytetem. Nie jest to wielka trudność podczas instalacji systemu Windows. Należy jednak zadać sobie pytanie – czy warto ryzykować uszkodzenie świeżo położonej izolacji? Często jest to gra, która się nie opłaca. W takim przypadku najlepiej wstrzymać się na razie z wszystkimi instalacjami okien.